1. situácia: Splácate inú pôžičku
Ak splácate už jednu pôžičku, starostlivo zvážte, či sa budete ďalej zadlžovať. Ďalšie pôžičky znamenajú väčšiu finančnú záťaž pre váš rodinný rozpočet a ľahšie sa dostanete do problémov so splácaním pri výpadku príjmu. V prípade, že ste si neuvážene napožičiavali u viac inštitúcií, čo najskôr úvery konsolidujte do jedného.
2. situácia: Chcete kúpiť nepotrebné veci
Vždy sa riaďte pravidlom, že si požičiate len na najnutnejšie opravy a veci dlhodobej hodnoty, napríklad vlastné bývanie, automobil či nové vybavenie do bytu. Naopak nerozvážne je požičiavať si na dovolenku, Vianoce, najnovšiu elektroniku či módný luxusný tovar, ktorý je za pár mesiacov za zlomok ceny.
3. situácia: Nemáte dostatočný príjem
Poberáte pomerne nízky príjem a chcete si požičať? Zostavte si najprv domáci rozpočet a vyhodnoťte, ako by sa zmenil po zaťažení splátkami. Ak nebudete mať dostatok peňazí na bežné výdavky a nebudete si môcť vytvárať každý mesiac menšiu rezervu, radšej si nepožičiavajte. Najmä nie u nebankových spoločností, ktoré k vášmu príjmu neprihliadajú.
4. situácia: Hodláte pôžičkou splatiť inú pôžičku
Ak sa chcete zbaviť starej a nevýhodnej pôžičky, pristúpte k jej refinancovaniu. Naopak chybou je požičiavať si peniaze na splatenie existujúceho úveru, pretože nezískate úver s lepšími podmienkami, ale skôr s vyšším úrokom a vyššími mesačnými splátkami. To vás môže priviesť do dlhovej pasce a budete nútení požičiavať si za stále nevýhodnejších podmienok alebo vyhlásiť osobný bankrot.
5. situácia: Banka vám nepožičala a skúšate si požičať inde
Ak vám banka či nebanková spoločnosť neschválila úver kvôli nízkemu príjmu alebo záznamu v registroch, je to pre vás varovanie, že si nemáte požičiavať inde. Radšej to neskúšajte u iných spoločností s nádejou, že vám niektorá z nich požičia. Väčšinou narazíte na nevýhodné pôžičky s vysokou sadzbou RPMN.
10. 4. 2014